Polskie Stowarzyszenie MontażystówArtykuły

W montażowni - wczoraj… i dziś

źródło: SFP

Z nadzieją, że jedna z najwybitniejszych montażystek, Lidia Zonn, wybaczy nam posłużenie się tytułem jej pięknej książki ("W montażowni – wczoraj"), prezentujemy artykuł, który ma na celu prześledzenie – w ogólnych zarysach i bez ścisłego trzymania się chronologii – ewolucji montażu obrazu w kinowych, pełnometrażowych polskich filmach fabularnych po 1945 roku.

Więcej…

Montaż obrazu

przygotował: Marek Sadowski
Audiowizualni.pl

Montaż obrazu - Figury stylistyczne montażu, montaż filmów niemych, dźwiękowych, cyfrowych

O tym jak ważny jest montaż filmowy świadczy fakt, że reżyserzy, którzy chcą mieć pewność osiągnięcia zamierzonego celu, w kontrakcie rezerwują sobie prawo do decydowania o ostatecznej wersji montażowej (final cut).

Więcej…

Montażystki

Przygotowała Magdalena Lankosz
Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy z 7.09.2013

W latach 60. wydano w Polsce książkę "Zawody filmowe". Pod hasłem "montaż" umieszczono notkę: "Zajęcie wymagające cierpliwości i zdolności manualnych, które posiadają kobiety, dlatego one najczęściej ten zawód wykonują"

Podróże 

Na czym polega montaż filmu?

Więcej…

Zawód Montażysty

Autor: Paweł Makowski
www.montazfilmowy.pl

Zawód montażysty narodził się wraz pomysłem na opowiadanie historii filmowej za pomocą łączenia kilku ujęć, co prowadziło w rezultacie do konieczności zadbania o właściwą dramaturgię i przebieg historii na tym etapie produkcyjnym.

Na początku było to sprawą reżysera. Pierwszym świetnym reżyserem, który zaczął odkrywać przed innymi jak ważna rolę w konstrukcji dzieła filmowego pełni montaż, był David W. Griffith. Wraz z rozwojem kina pojawiały się osoby, które wyspecjalizowały się w pracy nad filmem tylko na tym etapie produkcji, kreując w ten sposób nowy zawód - montażystę filmowego.

Więcej…

Prace Dypl. Studentów Montażu

Konstrukcja i rola przestrzeni w filmie fabularnym

Z archiwum Prac Dyplomowych Studentów Montażu
"Konstrukcja i rola przestrzeni w filmie fabularnym" Ludomira Burzec

Praca napisana pod kierunkiem mgr Jarosława Kamińskiego

Kiedy dostałem tę pracę do opracowania, bardzo się ucieszyłem. Temat nie łatwy, ale jego zgłębianie musiało być dla autorki sporą przyjemnością...

Więcej…

Schody Odeskie Oryginał i powtórzenia

Z archiwum Prac Dyplomowych Studentów Montażu

"Schody Odeskie Oryginał i powtórzenia"  Jan Wierzbicki

Praca napisana pod kierunkiem dr Milenii Fiedler

Cytat w filmie to rzadko stosowany zabieg i stanowi raczej domenę parodii, która opiera się o tą figurę artystyczną. Trochę szkoda, bo odczytywanie konkretnej opowieści filmowej dodatkowo poprzez pryzmat cytatu, to świetna zabawa dla widza, choć wymaga od niego dodatkowych kompetencji.

Więcej…

Zmarł
ZYGMUNT DUŚ
1927.06.17 – 2016.03.13


Montażysta, reżyser filmów dokumentalnych, w drugiej połowie lat 50-tych reporter TV Katowice. Od 1960 główny montażysta ośrodka TV Katowice. 
W latach 1978-98 wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 1998 wykładowca w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. M.
Wańkowicza w Warszawie. Autor wydanej w 2001 książki "Podstawy montażu filmowego".Pan Zygmunt często mawiał : „to się nie zmontuje” i zawsze wiedział co mówi! Kiedy ponad pół wieku temu wymyślono, że w Katowicach ma być telewizja, sprawa była dość prosta: kto umie pracować z kamerą niech przyjdzie. Zygmunt umiał. Był jednym z założycieli amatorskiego klubu filmowego w Katowicach, miał kamerę. Został reporterem, operatorem, montażystą, reżyserem telewizyjnym. Dość szybko jednak doszedł do wniosku, że to „montaż jest solą filmu” i powoli reszta schodziła na dalszy plan. 
Tak mu zostało.
Jego film montażowy „Ścinkach 70-81”, dzięki ręce mistrza stał się kultowym dokumentem przełomu lat 70/80. („Ścinki”:
http://katowice.tvp.pl/3890063/zygmunt-dus-scinki-7081). Świat filmu docenił twór montażysty-dokumentalisty i dał mu „Srebrnego Lajkonika” w 1981
(Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych - Kraków). I wtedy tyle… i na półkę na parę ładnych lat.

Profesor Duś spędził na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego równo dwadzieścia lat. Wbił do głów reżyserskich i operatorskich swoją idee fixe
„znaczenia montażu jako soli filmu”. Wielu z nas pamięta jego nauki, całkiem sporej grupie wyszło to na dobre. Uczył, że jeśli się prześpi moment uruchomienia myślenia montażowego w pracy nad filmem, to: „to się potem nie zmontuje!”

Profesor napisał książkę. Długo trwało, ale jest, a właściwie nie ma, bo nie można jej kupić. Studenci kserują ksero…! „Podstawy montażu filmowego” stały się
jednym z podręczników na filmowych studiach, mimo że autor zastrzega we wstępie: „Książka ta nie jest podręcznikiem do nauczania montażu filmowego. Jest
natomiast próbą przekazania moich doświadczeń jako montażysty, przede wszystkim słuchaczom pierwszych lat studiów filmowych i ma służyć jako pomoc dydaktyczna przy realizacji programu z przedmiotu: podstawy montażu obrazu i dźwięku.”  To dzieło życia profesora montażysty, twórcy i co najważniejsze praktyka. Dzisiaj bardzo czekamy na nową książkę Profesora…, Panie Zygmuncie, bardzo dziękujemy za to co Pan dał tak wielu, za to co Pan zrobił dla polskiego
montażu!

Pogrzeb Pana Zygmunta Dusia odbędzie się : 19.03.2016 /sobota/ o godz. 11.00 w Niwce (Sosnowiec) w Kościele Św. Jana Chrzciciela.

/ we wspomnieniu wykorzystano fragmenty tekstu Jana Matuszyńskiego na 80-te
urodziny profesora /

Aktualności

XV Otwarte Warsztaty SZTUKA MONTAŻU

XV Otwarte Warsztaty SZTUKA MONTAŻU organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM

środa, 17 października 2018, godz. 10.30-13.30

Kinoteka sala nr 2, Pałac Kultury i Nauki (wstęp wolny)

SZTUKA MONTAŻU, czy... SZTUKA PRZEŻYCIA?

Więcej…

Laureaci 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Nagrody 43. Festiwalu Filmowego w Gdyni:

Złote Lwy:
"Zimna wojna" reż. Paweł Pawlikowski

Srebrne Lwy: 
"Kamerdyner" reż. Filip Bajon

Złoty Pazur Konkursu Inne Spojrzenie:
"Nina" reż. Olga Chajdas

Nagroda specjalna:
"Monument" reż. Jagoda Szelc

Nagroda za najlepszy scenariusz:
Jan Jakub Kolski "Ułaskawienie"

Nagroda za najlepszą reżyserię:
Adrian Panek "Wilkołak"

Więcej…

Warsztaty montażowe w ramach WAMA Film Festival

Polskie Stowarzyszenie Montażystów objęło patronatem Warsztaty Montażowe, które odbędą się w ramach WAMA Film Festival'u w Olsztynie.

Zapraszamy!

więcej tutaj

Wywiady

O montażu przy kawie - rozmowa z Beatą Walentowską

O montażu przy kawie - zeszyty rozmów z polskimi montażystami

Zeszyt siódmy

Dać dojść do głosu ciszy... - rozmowa z Beatą Walentowską o flmie”Zjednoczone stany miłości”
Paweł Makowski
www.makowskipawel.pl

Przede wszystkim gratuluję nagrody za montaż flmu „Zjednoczone stany miłości”.
Dziękuję.

Ten flm to świetny materiał do rozmowy o montażu, ponieważ znajdzie się wielu widzów, którzy mogliby zapytać: „ale gdzie tam jest montaż, przecież to są poskładane ze sobą mastershoty”?

Więcej…

O montażu przy kawie - rozmowa z Jarosławem Kamińskim

O montażu przy kawie - zeszyty rozmów z polskimi montażystami

Zeszyt piąty

rozmowa z Jarosławem Kamińskim o oscarowej „Idzie”
Paweł Makowski
www.makowskipawel.pl

Na którym etapie włączyłeś się do pracy przy flmie „Ida”?


Mniej więcej dwa miesiące przed rozpoczęciem zdjęć zadzwoniła do mnie producentka, Ewa Puszczyńska i po decyzji o podjęciu współpracy dostałem scenariusz... a właściwie dostawałem co chwilę kolejne jego wersje. Kiedy spoglądam na daty kolejnych plików to widzę teksty z września, z 9 października, z 25 października, z 26, z 27... im bliżej zdjęć, tym częściej się one pojawiały.
W trakcie przygotowań odbyło się jeszcze bardzo wartościowe spotkanie wszystkich członków ekipy, w jakim do tej pory nie zdarzyło mi się uczestniczyć. Przeszliśmy wtedy przez kolejne sceny – nie tyle je analizując ale oglądając zdjęcia z dokumentacji i wspólnie dyskutując o potencjalnych problemach. Dzięki temu jasno zobaczyliśmy, jakim stylem będziemy się posługiwali. Odkryliśmy, jaki to będzie flm.

Więcej…