Polskie Stowarzyszenie MontażystówDeklaracja PSM

Artykuły

W montażowni - wczoraj… i dziś

źródło: SFP

Z nadzieją, że jedna z najwybitniejszych montażystek, Lidia Zonn, wybaczy nam posłużenie się tytułem jej pięknej książki ("W montażowni – wczoraj"), prezentujemy artykuł, który ma na celu prześledzenie – w ogólnych zarysach i bez ścisłego trzymania się chronologii – ewolucji montażu obrazu w kinowych, pełnometrażowych polskich filmach fabularnych po 1945 roku.

Więcej…

Montaż obrazu

przygotował: Marek Sadowski
Audiowizualni.pl

Montaż obrazu - Figury stylistyczne montażu, montaż filmów niemych, dźwiękowych, cyfrowych

O tym jak ważny jest montaż filmowy świadczy fakt, że reżyserzy, którzy chcą mieć pewność osiągnięcia zamierzonego celu, w kontrakcie rezerwują sobie prawo do decydowania o ostatecznej wersji montażowej (final cut).

Więcej…

Montażystki

Przygotowała Magdalena Lankosz
Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy z 7.09.2013

W latach 60. wydano w Polsce książkę "Zawody filmowe". Pod hasłem "montaż" umieszczono notkę: "Zajęcie wymagające cierpliwości i zdolności manualnych, które posiadają kobiety, dlatego one najczęściej ten zawód wykonują"

Podróże 

Na czym polega montaż filmu?

Więcej…

Zawód Montażysty

Autor: Paweł Makowski
www.montazfilmowy.pl

Zawód montażysty narodził się wraz pomysłem na opowiadanie historii filmowej za pomocą łączenia kilku ujęć, co prowadziło w rezultacie do konieczności zadbania o właściwą dramaturgię i przebieg historii na tym etapie produkcyjnym.

Na początku było to sprawą reżysera. Pierwszym świetnym reżyserem, który zaczął odkrywać przed innymi jak ważna rolę w konstrukcji dzieła filmowego pełni montaż, był David W. Griffith. Wraz z rozwojem kina pojawiały się osoby, które wyspecjalizowały się w pracy nad filmem tylko na tym etapie produkcji, kreując w ten sposób nowy zawód - montażystę filmowego.

Więcej…

Prace Dypl. Studentów Montażu

Konstrukcja i rola przestrzeni w filmie fabularnym

Z archiwum Prac Dyplomowych Studentów Montażu
"Konstrukcja i rola przestrzeni w filmie fabularnym" Ludomira Burzec

Praca napisana pod kierunkiem mgr Jarosława Kamińskiego

Kiedy dostałem tę pracę do opracowania, bardzo się ucieszyłem. Temat nie łatwy, ale jego zgłębianie musiało być dla autorki sporą przyjemnością...

Więcej…

Schody Odeskie Oryginał i powtórzenia

Z archiwum Prac Dyplomowych Studentów Montażu

"Schody Odeskie Oryginał i powtórzenia"  Jan Wierzbicki

Praca napisana pod kierunkiem dr Milenii Fiedler

Cytat w filmie to rzadko stosowany zabieg i stanowi raczej domenę parodii, która opiera się o tą figurę artystyczną. Trochę szkoda, bo odczytywanie konkretnej opowieści filmowej dodatkowo poprzez pryzmat cytatu, to świetna zabawa dla widza, choć wymaga od niego dodatkowych kompetencji.

Więcej…

Doroczne Walne Zgromadzenie PSM odbędzie się 14 czerwca 2014 r.
Zapraszamy wszystkich członków Stowarzyszenia i prosimy o zarezerwowanie czasu na spotkanie, tak ważne dla naszego środowiska. Szczegółowe informacje o Walnym Zgromadzeniu zostaną przekazane bezpośrednio wszystkim członkom w rozesłanych listach.

 

Walne Zgromadzenie jest zawsze okazją do podsumowań oraz dyskusji o planach i zadaniach dla Stowarzyszenia na kolejny rok. Jednym z istotnych celów naszego Stowarzyszenia jest stworzenie platformy, dzięki której montażyści jako grupa mogą wyrażać swoje zdanie w kwestiach istotnych dla całego środowiska filmowego, nawiązywać podmiotową współpracę z innymi organizacjami, działać na rzecz popularyzacji wiedzy o sztuce filmowej i sztuce montażu filmowego. Oto najważniejsze inicjatywy PSM oraz poszczególnych jej członków na tym polu podejmowane w ubiegłym roku:

- wraz z artystami całej Europy włączyliśmy się do akcji protestacyjnej i podpisaliśmy petycję skierowaną do unijnego Komisarza do spraw handlu i usług o wyłączenie zasobów kultury z porozumienia o wolnym handlu między UE i USA. Odnieśliśmy sukces. Jest to niezwykle ważna rzecz dla ochrony europejskiej tożsamości kulturowej w czasach komercyjnego traktowania aktywności twórczej i sztuki w globalnym świecie.

- wraz z rozwojem technologii i środków dystrybucji pojawiają się liczne zagrożenia dla praw autorów i twórców. Wspólnie z przedstawicielami innych zawodów kreatywnych przeprowadziliśmy protest skierowany do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska przeciwko proponowanemu trybowi otwarcia zasobów kultury w internecie. Protest pozostał bez odpowiedzi. Sygnatariusze protestu utworzyli ruch Kreatywna Polska, który przekształcił się w Stowarzyszenie Kreatywna Polska. Jednym z członków – założycieli Kreatywnej Polski został Marek Król – Prezes PSM.

- w maju 2013 r. członkowie PSM wzięli udział w spotkaniu środowisk twórczych z posłami Sejmu RP

- w styczniu 2014 r. PSM przedstawiło swoje stanowisko w ramach ministerialnych konsultacji na temat europejskiego prawa autorskiego.

Braliśmy udział w licznych festiwalach i imprezach:

- 29 Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy; dziesiąte, jubileuszowe otwarte warsztaty pt. „Sztuka montażu – wielostopniowe ujęcie roli montażysty w filmie" które poprowadzili koledzy: Wojciech Mrówczyński, Jarosław Barzan, Marcin "Kot" Bastkowski, Rafał Listopad, Bartosz Pietras, Maciej Pawliński oraz Adam Kwiatek.

- festiwal Toffifest w Toruniu; warsztaty montażowe „Alfabet Montażu” prowadzone przez Milenię Fiedler i Macieja Pawlińskiego z pomocą Amadeusza Jóźwiaka.

- pikniku filmowy z okazji dnia Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowanego z PCPR Mińsk Mazowiecki; odbył się pokaz filmu "Kiedyś będziemy szczęśliwi" – gościem pokazu była montażystka filmu – koleżanka Adriana Słoniec.

- Plus Camerimage 2013; warsztaty montażowe pt. „Montaż jako skrótowy obraz rzeczywistości”, które poprowadził Jerzy Zawadzki. Po projekcji filmu pt. „Moja wola” przedstawił on analizę wybranych fragmentów różnych wersji montażowych scen filmu.

Rozpoczęliśmy produkcję cyklu „Notacje“, mającego przedstawić filmowe portrety naszych wybitnych członków. Dotychczas zarejestowano rozmowę z panią profesor Lidią Zonn, którą przeprowadzili Wojtek Mrówczyński z Adamem Kwiatkiem oraz wywiad z panią prof. dr hab. Milenią Fiedler autorstwa Marka Króla. W najbliższym czasie planowana jest rejestracja, której bohaterką będzie pani Halina Prugar – Ketling oraz rozmowa z prof. Mieczysławem Lewandowskim, z którego inicjatywy w Szkole Filmowej w Łodzi pojawiła się specjalizacja montaż filmowy jako przedmiot kształcenia na poziomie uniwersyteckim (licencjackim i magisterskim )

W listopadzie otworzyliśmy nowe biuro PSM – większe i bardziej estetyczne. W grudniu zorganizowaliśmy w nim spotkanie przedświąteczne – bardzo udane.

Zarząd PSM

Aktualności

Muzeum Kinematografii. Spotkanie z montażystą „Zimnej wojny” Jarosławem Kamińskim

W przeddzień gali wręczenia Oskarów łódzkie Muzeum Kinematografii zaprosiło na projekcję filmu „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i spotkanie z montażystą filmowym dr hab. Jarosławem Kamińskim, profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

więcej tutaj

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Agnieszki Bojanowskiej

18.01.2019 w Kościele pw. Św. Karola Boromeusza pożegnaliśmy naszą kochaną Agnieszkę Bojanowską. Na pogrzeb przybył przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby pośmiertnie odznaczyć Agnieszkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiceminister Paweł Lewandowski odczytał list ministra MKiDN, prof. Piotra Glińskiego. Pani Agnieszka Bojanowska spoczęła na Starych Powązkach w grobie rodzinnym.

Więcej…

Zmarła Agnieszka Bojanowska

10 stycznia zmarła nasza koleżanka Agnieszka Bojanowska.

Wybitna montażystka, obdarzona wielką wrażliwością, intuicją i odwagą. Miała w sobie bezkompromisowość i determinację, które zawsze pchały ją do ignorowania ustalonych reguł, uwalniały z ograniczeń gatunku czy konwencji.

Miała istotny wpływ na stworzenie dziel, które stanowią o wielkości polskiego dokumentu i do dziś są w światowej awangardzie.

Więcej…

Wywiady

O montażu przy kawie - rozmowa z Beatą Walentowską

O montażu przy kawie - zeszyty rozmów z polskimi montażystami

Zeszyt siódmy

Dać dojść do głosu ciszy... - rozmowa z Beatą Walentowską o flmie”Zjednoczone stany miłości”
Paweł Makowski
www.makowskipawel.pl

Przede wszystkim gratuluję nagrody za montaż flmu „Zjednoczone stany miłości”.
Dziękuję.

Ten flm to świetny materiał do rozmowy o montażu, ponieważ znajdzie się wielu widzów, którzy mogliby zapytać: „ale gdzie tam jest montaż, przecież to są poskładane ze sobą mastershoty”?

Więcej…

O montażu przy kawie - rozmowa z Jarosławem Kamińskim

O montażu przy kawie - zeszyty rozmów z polskimi montażystami

Zeszyt piąty

rozmowa z Jarosławem Kamińskim o oscarowej „Idzie”
Paweł Makowski
www.makowskipawel.pl

Na którym etapie włączyłeś się do pracy przy flmie „Ida”?


Mniej więcej dwa miesiące przed rozpoczęciem zdjęć zadzwoniła do mnie producentka, Ewa Puszczyńska i po decyzji o podjęciu współpracy dostałem scenariusz... a właściwie dostawałem co chwilę kolejne jego wersje. Kiedy spoglądam na daty kolejnych plików to widzę teksty z września, z 9 października, z 25 października, z 26, z 27... im bliżej zdjęć, tym częściej się one pojawiały.
W trakcie przygotowań odbyło się jeszcze bardzo wartościowe spotkanie wszystkich członków ekipy, w jakim do tej pory nie zdarzyło mi się uczestniczyć. Przeszliśmy wtedy przez kolejne sceny – nie tyle je analizując ale oglądając zdjęcia z dokumentacji i wspólnie dyskutując o potencjalnych problemach. Dzięki temu jasno zobaczyliśmy, jakim stylem będziemy się posługiwali. Odkryliśmy, jaki to będzie flm.

Więcej…