Polskie Stowarzyszenie MontażystówDeklaracja PSM

Artykuły

W montażowni - wczoraj… i dziś

źródło: SFP

Z nadzieją, że jedna z najwybitniejszych montażystek, Lidia Zonn, wybaczy nam posłużenie się tytułem jej pięknej książki ("W montażowni – wczoraj"), prezentujemy artykuł, który ma na celu prześledzenie – w ogólnych zarysach i bez ścisłego trzymania się chronologii – ewolucji montażu obrazu w kinowych, pełnometrażowych polskich filmach fabularnych po 1945 roku.

Więcej…

Montaż obrazu

przygotował: Marek Sadowski
Audiowizualni.pl

Montaż obrazu - Figury stylistyczne montażu, montaż filmów niemych, dźwiękowych, cyfrowych

O tym jak ważny jest montaż filmowy świadczy fakt, że reżyserzy, którzy chcą mieć pewność osiągnięcia zamierzonego celu, w kontrakcie rezerwują sobie prawo do decydowania o ostatecznej wersji montażowej (final cut).

Więcej…

Montażystki

Przygotowała Magdalena Lankosz
Gazeta Wyborcza - Wysokie Obcasy z 7.09.2013

W latach 60. wydano w Polsce książkę "Zawody filmowe". Pod hasłem "montaż" umieszczono notkę: "Zajęcie wymagające cierpliwości i zdolności manualnych, które posiadają kobiety, dlatego one najczęściej ten zawód wykonują"

Podróże 

Na czym polega montaż filmu?

Więcej…

Zawód Montażysty

Autor: Paweł Makowski
www.montazfilmowy.pl

Zawód montażysty narodził się wraz pomysłem na opowiadanie historii filmowej za pomocą łączenia kilku ujęć, co prowadziło w rezultacie do konieczności zadbania o właściwą dramaturgię i przebieg historii na tym etapie produkcyjnym.

Na początku było to sprawą reżysera. Pierwszym świetnym reżyserem, który zaczął odkrywać przed innymi jak ważna rolę w konstrukcji dzieła filmowego pełni montaż, był David W. Griffith. Wraz z rozwojem kina pojawiały się osoby, które wyspecjalizowały się w pracy nad filmem tylko na tym etapie produkcji, kreując w ten sposób nowy zawód - montażystę filmowego.

Więcej…

Prace Dypl. Studentów Montażu

Konstrukcja i rola przestrzeni w filmie fabularnym

Z archiwum Prac Dyplomowych Studentów Montażu
"Konstrukcja i rola przestrzeni w filmie fabularnym" Ludomira Burzec

Praca napisana pod kierunkiem mgr Jarosława Kamińskiego

Kiedy dostałem tę pracę do opracowania, bardzo się ucieszyłem. Temat nie łatwy, ale jego zgłębianie musiało być dla autorki sporą przyjemnością...

Więcej…

Schody Odeskie Oryginał i powtórzenia

Z archiwum Prac Dyplomowych Studentów Montażu

"Schody Odeskie Oryginał i powtórzenia"  Jan Wierzbicki

Praca napisana pod kierunkiem dr Milenii Fiedler

Cytat w filmie to rzadko stosowany zabieg i stanowi raczej domenę parodii, która opiera się o tą figurę artystyczną. Trochę szkoda, bo odczytywanie konkretnej opowieści filmowej dodatkowo poprzez pryzmat cytatu, to świetna zabawa dla widza, choć wymaga od niego dodatkowych kompetencji.

Więcej…

Do Członków PSM
Nasz kolega Paweł Makowski, członek PSM, prowadzi autorską stronę o montażu. Swoje teksty udostępnia do publikacji na naszej witrynie. Wszyscy użytkownicy strony PSM znają cykl wywiadów “O montażu przy kawie” Jego autorstwa.
Paweł ma propozycję dla Członków PSM

– poniżej link do video, na którym ją przedstawia.
www.makowskipawel.pl 


Dla tych, którzy wolą czytać – zapis tej propozycji:

Inicjatywa nr 1:
Pierwsza inicjatywa do której chciałem Was zaprosić to "Montażowe Pytanie Miesiąca" :) Jej celem będzie zderzenie ze sobą naszych sposobów myślenia w tematach, z którymi każdy z nas spotyka się na co dzień. Tak by pokazać przeróżne punkty widzenia na dany aspekt naszej pracy montażowej. Według mnie najbardziej poszerzamy nasz horyzont myślenia, kiedy wymieniamy nasze poglądy, kiedy dzielimy się własnymi doświadczeniami.

- Wszystkim, którzy się zgłoszą do tej inicjatywy będę wysyłał jeden raz w miesiącu JEDNO PYTANIE. - Pytanie będę wysyłał drogą mailową, mogę także przesłać je sms'em lub zadzwonić i podyktować. - Pytanie będę wysyłał na początku miesiąca - dając 14 dni na odpowiedź. Którą chciałbym otrzymać w postaci mailowej lub w postaci nagrania audio. - Nie ma żadnej zasady co do długości i poziomu wyczerpania tematu. Może to być jedno zdanie, może być ich dowolna ilość. - Następnie będę opracowywał ten materiał - tworząc z niego jednorodne opracowanie - pokazujące sposób postrzegania danej sprawy przez różnych montażystów. - Aby nie odciągać uwagi od opracowania - przytaczane cytaty Waszych wypowiedzi nie będą podpisane. - Lista osób, które udzieliły odpowiedzi - będzie podawana na końcu opracowania. To działanie ma na celu umożliwienie skupienia się na treści, bez konotacji osobowych.

Jeżeli chcesz wziąć udział w inicjatywie NR 1 : - wyślij do mnie maila ze swoim imieniem na p.makowski[malpka]psm.org.pl - lub wejdź na stronę www.makowskipawel.pl i pod video w formularzu wpisz swoje imię i adres e-mail

Do osób, które się zapiszą będę wysyłał tylko dwa maile miesięcznie - jeden z pytaniem, drugi z informacją o publikacji opracowania.

Inicjatywa nr 2:
Jest jeszcze jedna sprawa do której uczestnictwa chciałbym zaprosić. Ponieważ od jakiegoś czasu publikuję wywiady z członkami naszego stowarzyszenia, które przeprowadziłem jeszcze w czasie studiów. Chciałbym kontynuować tą pracę - ale nie koniecznie skupiać się tylko na rozmowach z osobami, z którymi sam chcę rozmawiać. Wierzę, że część z nas, może mieć wewnętrzną potrzebę by podzielić się swoim doświadczeniem, lub opowiedzieć o czymś co może być wartościowe dla naszego środowiska. Chciałbym taką osobę zaprosić na kawę i porozmawiać o montażu. Jeżeli Ty jesteś taką osobą - bardzo proszę kliknij w ten link https://pawelmakowski.wufoo.com/forms/zaproszenie-na-rozmowae-o-montau-przy-kawie-/ Po kliknięciu otworzy się mini ankieta gdzie proszę o podanie tematu rozmowy, miejsca zamieszkania i danych kontaktowych :)

Lub po prostu prześlij do mnie maila.

Dzięki za przeczytanie tej informacji :) Zachęcam do współpracy i dzielenia się swoim doświadczeniem.


Paweł Makowski
www.makowskipawel.pl

Aktualności

Muzeum Kinematografii. Spotkanie z montażystą „Zimnej wojny” Jarosławem Kamińskim

W przeddzień gali wręczenia Oskarów łódzkie Muzeum Kinematografii zaprosiło na projekcję filmu „Zimna Wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i spotkanie z montażystą filmowym dr hab. Jarosławem Kamińskim, profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

więcej tutaj

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Agnieszki Bojanowskiej

18.01.2019 w Kościele pw. Św. Karola Boromeusza pożegnaliśmy naszą kochaną Agnieszkę Bojanowską. Na pogrzeb przybył przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby pośmiertnie odznaczyć Agnieszkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wiceminister Paweł Lewandowski odczytał list ministra MKiDN, prof. Piotra Glińskiego. Pani Agnieszka Bojanowska spoczęła na Starych Powązkach w grobie rodzinnym.

Więcej…

Zmarła Agnieszka Bojanowska

10 stycznia zmarła nasza koleżanka Agnieszka Bojanowska.

Wybitna montażystka, obdarzona wielką wrażliwością, intuicją i odwagą. Miała w sobie bezkompromisowość i determinację, które zawsze pchały ją do ignorowania ustalonych reguł, uwalniały z ograniczeń gatunku czy konwencji.

Miała istotny wpływ na stworzenie dziel, które stanowią o wielkości polskiego dokumentu i do dziś są w światowej awangardzie.

Więcej…

Wywiady

O montażu przy kawie - rozmowa z Beatą Walentowską

O montażu przy kawie - zeszyty rozmów z polskimi montażystami

Zeszyt siódmy

Dać dojść do głosu ciszy... - rozmowa z Beatą Walentowską o flmie”Zjednoczone stany miłości”
Paweł Makowski
www.makowskipawel.pl

Przede wszystkim gratuluję nagrody za montaż flmu „Zjednoczone stany miłości”.
Dziękuję.

Ten flm to świetny materiał do rozmowy o montażu, ponieważ znajdzie się wielu widzów, którzy mogliby zapytać: „ale gdzie tam jest montaż, przecież to są poskładane ze sobą mastershoty”?

Więcej…

O montażu przy kawie - rozmowa z Jarosławem Kamińskim

O montażu przy kawie - zeszyty rozmów z polskimi montażystami

Zeszyt piąty

rozmowa z Jarosławem Kamińskim o oscarowej „Idzie”
Paweł Makowski
www.makowskipawel.pl

Na którym etapie włączyłeś się do pracy przy flmie „Ida”?


Mniej więcej dwa miesiące przed rozpoczęciem zdjęć zadzwoniła do mnie producentka, Ewa Puszczyńska i po decyzji o podjęciu współpracy dostałem scenariusz... a właściwie dostawałem co chwilę kolejne jego wersje. Kiedy spoglądam na daty kolejnych plików to widzę teksty z września, z 9 października, z 25 października, z 26, z 27... im bliżej zdjęć, tym częściej się one pojawiały.
W trakcie przygotowań odbyło się jeszcze bardzo wartościowe spotkanie wszystkich członków ekipy, w jakim do tej pory nie zdarzyło mi się uczestniczyć. Przeszliśmy wtedy przez kolejne sceny – nie tyle je analizując ale oglądając zdjęcia z dokumentacji i wspólnie dyskutując o potencjalnych problemach. Dzięki temu jasno zobaczyliśmy, jakim stylem będziemy się posługiwali. Odkryliśmy, jaki to będzie flm.

Więcej…