Już w ten weekend zaczyna się jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń filmowych w Polsce, a mianowicie Festiwal Plus Camerimage w Bydgoszczy. Choć Festiwal Plus Camerimage zyskał sobie przede wszystkim status największego na świecie festiwalu sztuki autorów zdjęć filmowych, od roku 2008 jest na nim również przyznawana Specjalna Nagroda dla Montażysty z Niezwykłą Wrażliwością Wizualną. Jako pierwszy nagrodę otrzymał w 2008 roku Petro Scalia. W 2009 roku nagrodę odebrała Thelma Schoonmaker.
Podczas tegorocznego Festiwalu Plus Camerimage, Nagrodę dla Montażysty z Niezwykłą Wrażliwością Wizualną otrzyma Chris Lebenzon.
Chris Lebenzon to wybitny montażysta filmowy z obszerną filmografią obejmującą zarówno filmy akcji, jak i dramaty, musicale czy animacje. Lebenzon jest laureatem nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów za pracę przy filmie Sweeny Todd: demoniczny golibroda z Fleet Street w reżyserii Tima Burtona. Był również dwukrotnie nominowany do Oscara za montaż filmów Top Gun oraz Karmazynowy przypływ (oba w reżyserii Tony’ego Scotta). Laureat naszej nagrody od 1991 roku montował wszystkie filmy reżyserowane przez Tima Burtona. Zrealizował z nim jedenaście produkcji, pośród których są tak różne stylistycznie i wizualnie filmy jak Powrót Batmana, Ed Wood, Planeta Małp, Gnijąca Panna Młoda oraz Alicja z Krainy Czarów. Amerykański twórca od lat współpracuje również z Tonym Scottem, z którym zrealizował do tej pory sześć filmów. Niebawem do kin wejdzie ich siódmy wspólny projekt pt. Unstoppable. Chris Lebenzon od 1986 odpowiadał za montaż wielu filmów produkowanych przez Jerry’ego Bruckheimera, a reżyserowanych przez takich twórców jak Dominic Sena (60 sekund), Simon West (Con air – lot skazańców), Michael Bay (Armageddon, Pearl Harbour) oraz oczywiście Tony Scott (prócz wcześniej wymienionych m. in. Szybki jak błyskawica czy Wróg Publiczny). Podobnie jak w latach ubiegłych wydarzeniu będzie towarzyszyć specjalne seminarium z udziałem laureata nagrody.
Chris Lebenzon poprowadzi specjalną prezentację na której zademonstruje jak wygląda jego praca na przykładzie filmu Alicja w krainie czarów (od etapu tworzenia storyboardów, poprzez montaż surowych materiałów z planu, aż po finalną wersję filmu).
Prezentacja zawierać będzie wybrane sceny z Alicji w krainie czarów:
- Przedstawienie Czerwonej Królowej w zamku
- Część z przyjęciem herbacianym
- Szalony Kapelusznik ucieka przed Czerwonymi Rycerzami
- Czerwona Królowa gra w krokieta
- Szalony Kapelusznik walczy ze Skazeuszem
Każda scena przedstawia innego rodzaju trudności. Każde ujęcie stwarza też inne problemy.
Chris poprowadzi publiczność przez 4 etapy realizacji każdej sceny, do samego końca.
Czwartek, 2 grudnia
15.00 – 16.30
Opera Nova – Sala seminaryjna na 1 piętrze
Więcej na oficjalnej stronie Festiwalu Plus Camerimage 2010
• Plus Camerimage 2010 → Nagrody → Nagroda dla Montażysty
• Plus Camerimage 2010 → Program → Warsztaty, Seminaria, i Spotkania