17 września, 2021 Monikapsm

Warsztaty montażowe

Sztuka montażu - sztuka podejmowania decyzji

Tegoroczne Warsztaty Montażowe PSM w ramach WFF odbędą się 13 października 2021 w Kinotece

w godzinach 10.00-13.00 (godziny warsztatu mogą ulec niewielkiej zmianie).

Warsztaty poprowadzi Jarosław Barzan, prezes Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM oraz jako gość specjalny Aleksander Pietrzak, reżyser filmu Czarna owca” (2021).

Warsztaty o sztuce montażu filmowego na przykładzie komediodramatu „Czarna Owca” (2021) reż. Aleksander Pietrzak.

Film przedstawia losy rodziny, której członkowie dość nieoczekiwanie stają przed podjęciem trudnych decyzji i zmierzeniem się z ich konsekwencjami. Czy rodzina przetrwa? Jak odnajdą się w nowej rzeczywistości jej członkowie po dramatycznym wyznaniu matki o odejściu?

Głównym bohaterem jest syn Magdy i Arka, Tomek. To jego zmagania z wchodzeniem w dorosłe życie są osią opowiadania. Na świat ma przyjść jego dziecko a Tomek zdaje się nie być na to gotowy.

Losy matki i ojca, niekiedy dominują  nad historią Tomka. Takie założenie scenariuszowe okazało się wymagające w warstwie montażowej filmu.

Z jakimi problemami trzeba było się zmierzyć przy budowaniu scen i sekwencji montażowych z nakręconych materiałów, aby uczynić opowiadanie spójnym, z jasno określonym bohaterem w tej wielowątkowej opowieści?

Twórcy filmu założyli sporą ilość formalnych rozwiązań w narracji, które w montażu miały za zadanie przyspieszanie opowiadania, aby sprawnie przedstawić zmiany jakie następują  w ich decyzjach i zachowaniach. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób montaż zrealizował te pomysły, jakie przeszkody trzeba było pokonać, a jakie zmiany nastąpiły w stosunku do scenariusza. Jak utrzymać uwagę widza nie tracąc nic z emocjonalnego przekazu filmu, pomimo formalnych zabiegów montażowych.

Widzowie zobaczą kolejne wersje montażowe całych sekwencji alternatywnych, które testowane były jako inne możliwości narracji opowiadania, a które osta

 

tecznie nie weszły do finalnego montażu filmu.

Poruszony zostanie też temat, czym w montażu jest redukcja, czyli podejmowanie decyzji o eliminacji pewnych części nakręconych materiałów dla uzyskania właściwego przebiegu opowiadania.

Warsztaty poprowadzi Jarosław Barzan, członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM, znany m. in. z pracy przy filmach „Carte Blanche”, „Najlepszy”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „Bogowie”. Dwukrotnie nagradzany na Gdyńskim Festiwalu Filmowym („Pół Serio”, „Warszawa”). Trzykrotnie nominowany do Polskich Orłów („Pitbull”, „Lejdis”, „Najlepszy”).

Warsztaty mają jak zwykle charakter otwarty, wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy