20 stycznia, 2021 admin

XVI OTWARTE WARSZTATY SZTUKA MONTAŻU

XVI Otwarte Warsztaty SZTUKA MONTAŻU organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego

środa, 16 października 2019, godz. 10.30-13.30 Kinoteka sala nr 2, Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

wstęp wolny

SZTUKA MONTAŻU – „LOT IKARA” „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – montaż Piotr Kmiecik

Piotr Kmiecik, członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów oraz Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, znany jest z m. in. z pracy przy filmach „Chrzest” (2011) reż. Marcin Wrona (indywidualna Nagroda za Montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych), „Demon” (2015), „Konwój” (2016), oraz seriali: „Wataha” (2017), „Kruk” (2018), „Żmijowisko” (2019).

„IKAR. Historia Mietka Kosza” (2019) reż. Maciej Pieprzyca jest historią niewidomego geniusza fortepianu, który jako dziecko traci wzrok, jest pod opieką sióstr zakonnych w Laskach. Mietek (Dawid Ogrodnik) zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz (muzyka: Leszek Możdżer) – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka. To spotkanie zmieni jego życie. „Ikar” – to film artyście jazzmanie, buntowniku walczącym z się z przeciwnościami losu. To opowieść o samotności i poszukiwaniu miłości.

Piotr Kmiecik opowie o kreatywnej pracy nad montażem struktury filmu, o inspiracjach i analogiach do struktury utworu jazzowego, prześledzi proces montażu wybranych scen muzycznych i dialogowych na podstawie kolejnych wersji montażowych, pokaże sposoby kondensacji czasu ekranowego.

Premiera filmu planowana jest na 18 października 2019 roku.

Wywiad z Piotrem Kmiecikiem „W jazzowej tonacji rozmowa o filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza.” w Film&TV Kamera 03/2019.